DOTYKOVÉ LAMPIČKY

Dotykové lampičky jsou opravdoví noční kamarádi pro večerní posvícení. Stačí ji jen po tmě nahmátnout a už lehce svítíme. To ale není úplně všechno, ta věc má ještě další pozadí.

 

Aby se lampička dotykem nejen rozsvítila a zhasla, ale i postupně navyšovala intenzitu, tedy se stmívala, je nutné použít starý známý halogenový zdroj. Pak by se řeklo, že je to jasné. A kde je to další pozadí.

Do lampičky dávat stmívatelnou LED, to znamená nejen mísit technologie, kdy nám stmívání nebude vůbec fungovat, ale také (a to bereme z dnešního úhlu pohledu roku 2019) si do noční tmy svítíme světlem s výraznější modrou složkou světla, než má právě halogen. A modrá složka světla začíná být pohledem odborníků něco, co nám ovlivňuje aktivitu, tedy se nám bude usínat možná o trochu hůř, než když máme kolem sebe světlo spektra ohně. 

Dotykové lampičky s halogenovým zdrojem nemají tak nízkou spotřebu jako LED zdroj, to je pravda, ale je to opravdu to jediné kritérium, dle kterého se dnes řídíme při nákupu svítidel, kamarádů?