Existují vůbec svítidla koupelnová?

Koupelna a svítidla do koupelny? Existují vůbec svítidla koupelnová? Můžu si tam dát, co se mi líbí nebo musím souhlasit s tím, co říká elektrikář?

Když to shrneme na holá fakta, tak v koupelně nám jde zejména o tři zóny. Do každé ze tří zón patří svítidla s označením IP. Za písmeny IP následuje v označení dvojciferné číslo, a jak to číslo má vypadat za IP, to právě určuje ta zóna, kde bude svítidlo svítit.


A pro ty, co je zajímá také PROČ, si to rozebereme. Napadají mě hned tři otázky.


Proč se to vůbec řeší?
Podle čeho to tedy mám vybrat?
Vydrží svítidlo vůbec to vlhké prostředí beze změn na povrchu?

Tak proč se to řeší. V koupelně se vlastně nic moc neděje do okamžiku, kdy se v ní pustí voda. Je celkem jedno, jestli je to ve sprše, vaně nebo umyvadle. Protože jakmile se pustí, je tedy zřejmě nějaká část těla mokrá. Při styku mokré ruky se svítidlem by mohlo dojít k uzavření elektrického obvodu, kdy to proud vezme přes naše tělo do země. Samozřejmě těch faktorů pro spuštění takové situace je více, ale proč je vyvolávat, když to zkoušet nemusíme.

Komu se chce ráno, když je mozek ještě v útlumu, přemýšlet, jestli na něco můžu sáhnout nebo ne? Možná by takové probuzení někdo potřeboval, ale z hlediska bezpečnosti je to hazardování. A jestli víte, jak se umí koupat děti, co všechno umí ty čečetky vymyslet, až by se člověk nejraději přidal, je myšlenka na bezpečí sice na prvním místě, ale nějak nedoběhne do úplně všech možností, co se může stát.

Ano. Elektrikář ještě doporučí nainstalovat proudový chránič. Ten umí obvod rozpojit dřív, než to tělo zasáhne. Ale koupelny jsou používané i tam, kde proudový chránič každý nemá. Stejně i já sama osobně nemám úplně nejlepší pocit, když hledám na svítidle vypínač a uvědomím si, že tu ruku vlhkou mám. Není totiž často vidět kde přesně vypínač  je a po těle svítidla tou rukou prostě jedu, abych ho nahmatala a rozsvítila. Vím já, jak to nějaký „odborník“ vůbec zapojil? Zda si neprohodil „nulák“ s fází? Tady by se proudový chránič opravdu šiknul. U sebe doma si to určitě ohlídám. Co ale doma u někoho jiného? Na hotelu? V nové nemovitosti? Nebo naopak staré? Jak se na to spolehnout? V cizím prostředí NESAHAT! To doporučuji jako zvyk, co chrání.


A jsme u toho, podle čeho si vybrat. Jak z textu výše vyplývá, tak největším problémem se jeví dotyk těla se svítidlem. Zóny jsou místa, kde se dotknout svítidla rukou nebo proudem vody, ve kterém se tělo také nachází, jeví jako snadné.


Zóna 0 - tak to je ta co přesně používáme ke sprchování, koupání nebo mytí v umyvadle. Tedy by se neměla s námi přímo ve vaně vyskytovat svítidla, která nejsou PROFI a nejsou technicky řešena na neustálý pobyt ve vodě. Vlastně se s námi přímo koupají.


Zóna 1 – ta se vyskytuje přesně v tom místě nad vanou a sprchovým koutem do výšky 2,25m, sem by patřila svítidla s krytím IP67, IP68. Je to vlastně všude, kde z vany nebo vaničky dosáhneme, pokud se v ní postavíme a to SMĚREM NAHORU.


Zóna 2 – tato zóna sahá ven do prostoru vedle vany a sprchového koutu. Je vlastně dokola kolem vany 0,6m do místnosti a směrem nahoru do výšky 2,25m. Tady jsou svítidla s IP44, ne nižší. A tady se už řeší i umyvadlo, je to 0,6m nad umyvadlem. Tedy kam dosáhnu, když mám jednu nohu ve vaně a jednu už venku SMĚREM VEN.


Všechno ostatní místo v koupelně je z tohoto hlediska bezpečné a není zde potřeba svítidlo s krytím IP.


A jsme u velkého téma a tím je určení zón u vás v koupelně. Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, zda si svítidlo bez krytí můžu dát v koupelně nad zrcadlo. Je důležité také popsat, zda je zrcadlo nad umyvadlem a zároveň kde je umyvadlo? Není náhodou v ochranné zóně pro vanu? A když se naruší alespoň jedna ze zón, musí být zde umístěno svítidlo s krytím. Tedy nejlepší je v koupelně vše změřit, polepit tou páskou, co se používá při malování a prostě se podívat.


Některé dotazy také směřují směrem ne k bezpečnosti, ale co pára a vlhké prostředí udělá s povrchem svítidla. Osvětlení, kterému vlhko nevadí, je většinou technického designu, trochu více akrylu, plastu a méně výrazných prvků.

Když je koupelna špatně odvětrávaná a to vlhko se tu drží, což většinou prozradí i charakteristická vůně, je lepší design nechat stranou a jít na jistotu v jednoduchosti jak v provedení, tak financí. To není nic o čistotě koupelny. To je prostě úplně nešťastná koupelna a na to doporučujeme zásah odborníka přes koupelny.

Jinak jsou koupelny také prostorné, navíc nechybí ani okno, to ale není vše. Při samotném mycím rituálu neznám nikoho, kdo by si u toho otevřel všechny dveře dokořán a i okno, aby pára měla kam utéct. Ta jde díky své teplotě hlavně nahoru a z otevřeného okna se jí tak úplně nechce, pokud jí nežene průvan. Potom kondenzuje i na svítidlech, která mají kovovou kostru. Když se časem podíváte, hlavně tam na řez, kde je materiál při výrobě ukončen a kde je tenká vrstva ochranného laku, protože ten materiál se prostě musel zkrátit a opracovat, můžou být patrné změny na materiálu. Ten lak se časem může porušit a může pustit vlhkost dovnitř, materiál začne oxidovat.

Svítidlo je potřeba od samého začátku udržovat v kondici i ochrannou mastnou vrstvou. Doporučuji přípravky určené na povrch karosérie auta s metalízou. Stačí úplně malinkaté množství na povrch svítidla při větším úklidu a řádně rozetřít. Nebudou se zde držet sražené kapky a nebude tu voda útočit na lak. Moje rada by se mohla někomu jevit jako babská a proto ji omezím jako platnou pro všechna svítidla, která nabízí náš obchod. Každý výrobce řeší tuto otázku jinak a proto je na místě se informovat u něj.


Osvětlení ve vaší koupelně určitě neřešíte každý den, a proto nemusíte být na něj odborníci. Informujte se už při plánování situace ve vaší koupelně. Bezpečnost a design je v souladu, když se tomu věnuje patřičná příprava. Není totiž pravda, že KOUPELNA = SVÍTIDLO s IP ,tedy omezený výběr.
Hezké chvilky ve vaší koupelně přeje

                                                     Dagmar Toušková (9.10.2016)