Bílá stropní svítidla

Bílá stropnice je univerzální stropní svítidlo, které se hodí prakticky do každého interiéru. A proč tomu tak je.

Projektanti nového domu nebo bytů, s ohledem na co nejširší pokrytí všech hygienických a technických nároků, projektují místnost tak, aby se na prvním místě uspokojila jistá uniformita pro následující úkony kolaudace a dodržení všech norem při stavbě. Dále tak, aby se mohla celkem jednoduše zkalkulovat cena za dílo. A z toho důvodu nikdy neprojektují žádné individuální představy, protože ty si pak může každý vymyslet a nechat provézt ze svého podnětu.

A proto projektují svítidlo na strop vždycky uprostřed místnosti, pokud je to wc nebo technická místnost jako špajz a podobně, tak na stěnu nade dveře. Toto všechno platí, pokud si vybíráte typizovaný dům, a ne, pokud projektantovi zadáte vlastní dílo. Tam se to potom vyvíjí jinak.

Mnoho vesnických starých domů a chalup má nízké stropy. Velmi často navazuje jedna místnost na druhou v určitém pruhu a tam uprostřed je v každé místnosti vývod. A z vlastní zkušenosti vím, že pokud se nechystáte zahájit opravdovou rekonstrukci, je lepší nechat vývod kde je a opatřit mu pěknou čistou bílou mělkou stropnici.

Svítidlo uprostřed místnosti je z určitého úhlu pohledu i výhodné. Může tam být a nemusí být skoro vidět. Ocení se při úklidu nebo když se potřebuje hodně posvítit z nějakého důvodu. A k tomu se právě hodí stropnice bez dekoru, hladké a vždycky bílé. Když jsou zhasnuté, nejsou skoro vidět, většinou se hodí k designovým svítidlům jako takové praktické doplňky a nerazí si tak vlastní styl. Jsou prostě univerzální.

Další výhodou je, že jsou od stropu poměrně nízké a zabírají tak málo místa směrem dolů. To se ocení hlavně u nízkých stropů, přechodu mezi podlažím, když sestupuji po schodech nebo u vysoké skříně, kde mi nebude bránit otevřít její dveře. Nebo křídlo okna, případně balkónu. Samozřejmě to ocení vysocí muži, kteří nemusí být tak ostražití při průchodu pod takovým svítidlem.

Když si vezmu jako příklad kuchyň, ta má vlastní svítidlo nad ostrovem i nad pracovní deskou. Uprostřed místa, kde se mezi nimi pohybuji je bílá stropnice prostě praktická. Na podlahu je potřeba vidět a do šuplíků také.

Garáž. To je přesně místo pro kulatou mělkou stropnici. Sklep v městském bytě. Dílna domácího kutila i uměleckého tvůrce. Například při šití nebo modelařině je to super světlo.

Zkrátka. Bílou stropnicí se nedá nic zkazit. A když jí pak z nějakého důvodu budete potřebovat vyměnit za něco hezčího, určitě najde te pro ní využití někde jinde. Je to prostě kamarádka na hodně dlouhou dobu.